Web sitemize hoşgeldiniz.

BTK Numara Taşıma Sorgulama Nedir?

19 Ağustos 2018

BTK numara sorgulama GSM hattınızın farklı bir operatöre taşıması işlemidir. Cep telefonları artık hayatın bir parçası halindedir. Her gelir düzeyine göre iyi kötü bir cep telefonu bulunmaktadır. Ve cep telefonu talebinin fazla olması sebebiyle de GSM operatörlerinin sayısı da artmıştır. Cep telefonları hattını sağlayan GSM operatörlerinin sayısı şuan için Türkiye’de sadece 3 adettir. Bunlar Turkcell, Vodefone ve Türk Telekom/Avea’dır. Eskiden hangi GSM operatöründen hat aldıysanız o hattınızın GSM operatörüne ait bir kodu bulunmaktaydı. Ve bu koda göre hattın hangi GSM operatörüne ait olduğu bilinmekteydi. Eskiden aynı zamanda GSM operatörünüze bağlı olan hattı başka bir GSM operatöründe kullanmak mümkün değildi. Mesela eskiden 542 kodu ile başlayan bir cep telefonu numarası başka bir GSM’e geçildiğinde aynı numara kullanılmazdı. Yeni bir hat almak ve yeni bir numara almak gerekirdi. Bu arada her cep telefonu numarası farklı bir hat olmaktadır.

BTK Sorgulama Nasıl Yapılır?

GSM operatörleri ve cep telefonu numaraları gelişen teknoloji ile birlikte daha da kendilerini geliştirmiş ve değişimlere uğramıştır. Mesela eskiden olduğu gibi her GSM operatörü değiştirildiğinde yeni bir hat almaya gerek kalmadı. Artık aynı numara ile operatör değiştirebiliyoruz. Hattımız kaçla başlıyorsa aynı kod ile başka bir operatöre numaramızı taşımak artık çok kolaydır. Bu taşıma işlemi sırasında bir süreç vardır ve bu sürecin takibi de BTK numara sorgulama ile yapılmaktadır. Bu sorgulama işlemi yapmak artık çok kolaydır. E-devlet sisteminde basit birkaç işlemle BTK numara sorgulama yapılabilmektedir. Bu arada eskiden bu işlem BTK’nin resmi sayfasında yapılmaktadır.

Numara Taşıma İşlemi Ne Kadar Sürer?

BTK sorgulama işleminde genellikle 7 gün içinde sonuçlar alınabilir. Taşınan numaranın yeni GSM operatörüne geçip geçmediği bu zaman içinde belirlenir. Fakat her GSM operatörü farklı bir zaman vermektedir. Numara taşıma sorgulaması Vodafone için genellikle 7 gün içinde sonuçlanır. Turkcell ise 4 gün gibi bir sürede numara taşıyabilir. Türk Telekom operatörü de yaklaşık 5 gün içinde numara taşıma işlemini gerçekleştirecektir. Genellikle bu işlem sonlandığında kullanıcıya SMS yolu ile bilgi gelmektedir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ