Web sitemize hoşgeldiniz.

Dantel Seccade Modelleri Yapılışı, farklı Dantel Seccade Modelleri Örnekleri

Müslüman Türk milleti olarak üzerinde namaz kıldığımız seccadeler bizim için çok değerlidir. İmanın 5 şartından birini seccade üzerinde gerçekleştirdiğimiz için seccadeler hayatımızın önemli bir noktasındadır. Seccade toplumumuz için çok önemli olduğu için çeyiz sandıklarında da mutlaka bulunur. Çeyiz sandıkları için el işi ile yapılan işlemeli seccadeler kullanılır. Son zamanlarda dantel seccade modelleri de çeyiz sandıklarında çok fazla görülmeye başlandı.

Dantel Seccade Modelleri Yapılışı yapmak istediğiniz kumaşa göre değişir. Ama en çok tercih edilen seccade modellerinden biri saten kumaş üzerine yapılan dantel işlemeli seccadelerdir. Bu seccadeler oldukça gösterişli olmaktadır. Aynı zamanda bu seccadelerin içine ince elyaf koyulduğunda hem yumuşaklık sağlayacak hem de kış aylarında soğuğu önleyecektir. Siz de nasıl yapıldığını öğrenmek istiyorsanız Dantel Seccade Modelleri Yapılışı açıklamalı olarak anlatacağız.

Motifli Seccade Örnekleri

Biz Müslümanlar olarak dinimize ait unsurlara çok değer veririz. Seccade de bunlardan birisidir. Seccadelerimiz çok emek isteyen işlemelerle donatılmıştır. Seccadelerimizin üzerinde mutlaka kubbe motifini kullanırız. Kubbe motifi ile namaz kılarken kendimizi kabeye yöneltip manevi duygular içine gireriz. Kendimizi manevi olarak huzurlu hissetmemizi sağlayan ibadetimiz için de gerekli özeni göstererek seccadelerimiz için motifler işleriz.

Dantel Seccade Örnekleri Yapılışı

Dantel seccade örnekleri yapılışı eğer elinizde önceden hazırlamış olduğunuz danteller varsa oldukça kolaydır. Yıllar önce kendi çeyizinizden kalan ve kullanmadığınız dantel masa örtüsü, yatak örtüsü, salon takımları gibi dantelleriniz varsa bu dantelleri seccade yaparak değerlendirebilirsiniz. Seccade yapımı için gerekli malzemeler şunlardır:

 • Saten kumaş (kumaş tercihi ve rengini kendiniz seçebilirsiniz)
 • Makas
 • Elyaf
 • Dantel
 • İğne
 • İplik

Dantel seccade için gerekli olan malzemeler bu kadardır. Bu malzemeler ile çeyiz sandıkları için harika seccadeler oluşturabilirsiniz. Seccadenin yapımı da oldukça kolaydır. Yapımını anlatmaya geçelim:

 • Öncelikle saten kumaşı ikiye katlandığında seccade boyutuna ulaşacak şekilde keselim.
 • Daha sonra seccadenin ön yüzeyine gelecek şekilde dantelimizi saten kumaşın üzerine işleyelim.
 • Daha sonra seccadenin içine koymak için seccade boyutunda elyafımızı hazırlayalım.
 • Saten kumaşın içerisine elyafı ince bir şekilde yerleştirelim.
 • Saten kumaşı içerisindeki elyafla birlikte dikelim. Elyafın kaymaması için elyaf üzerinden de dikelim. Ve bu şekilde çeyizlik seccade modeli yapılmış oldu.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ