Web sitemize hoşgeldiniz.

Hediye Alırken Onu Düşündüğünüzü Belli Edin

8 Nisan 2018

Her insan hediye alırken karşıdaki kişinin ihtiyaçlarını karşılamasını ve beğenmesini ister. Buna göre hediyelik eşya seçimi yapmak biraz zor olabilir. Özellikle de karşınızdaki kişi hakkında çok fikir sahibi değilseniz, durum biraz daha karmaşık olabilir.

  • İyi bir gözlemci olmak, hediye seçiminin anahtar noktalarından bir tanesidir.
  • Geçmişteki konuşmalarını hatırlamak hediye seçerken başvuracağınız en önemli referanstır.

Hediye alırken düşülen en büyük hatalardan biri kendi zevkinize göre seçim yapmaktır. Oysa unutulmamalıdır ki sizin beğendiğiniz bir şey karşı tarafın hoşuna gitmeyebilir. Ya da sizin ihtiyacınız olan bir şeye karşı tarafın ihtiyacı olmayabilir.

Kişiliğe Göre Hediye Seçimi

Karşınızdaki insan hakkında eğer detaylı bir bilgiye sahip değilseniz gözlem yeteneğinizin gelişmiş olması gerektiğinden bahsetmiştik. Konuyu biraz daha detaylandıralım.

Hayat Tarzı: Kişilerin sahip olduğu hayat  tarzı hediye seçerken göz önüne alınması gereken bir kriterdir. Buradaki hayat tarzı kavramı çok geniş olmakla birlikte kişinin kullandığı aksesuarlar ve renkler baz alınarak algılanabilen bir yapıdadır.

Renk Seçimi: Renkler birçok şeyin habercisidir. Hediye alacağınız kişinin giydiği kıyafetlerden tutun da kullandığı objelere kadar tercih ettiği renkler nasıl bir hediye alacağınız konusunda size büyük bir referans olabilir.

İletişim: hediye vereceğini kişinin insanlarla olan diyalogları da belirleyici bir faktördür. Örneğin esprili bir tarza sahipse ilginç hediyelik eşya tercihinde bulunabilirsiniz.

El Yapımı Hediyeliklerin Önemi

Tarihsel süreçte hiç eskimeyen bir hediyelik türü varsa o da el emeği verilen ürünlerdir. Hediyenizin çeşidi ne olursa olsun işin içinde el emeği varsa onun değeri artar.

  • El yapımı hediyelikler daha organik bir havadadır.
  • Hediye seçimi konusunda daha özenli olduğunuzu ifade etmenin en kolay yolu el yapımı hediyeliklere yönelmektir.
  • Beceriniz varsa kendiniz yapacağınız bir hediye ile karşınızdaki kişiyi daha mutlu edebilirisiniz.

Pahalı ya da ucuz hediyelik eşya arayışınızda el yapımı seçeneğini değerlendirseniz karşınızdaki kişiye saygı duyduğunuzu ortaya koymuş olursunuz. Çünkü insan kendisini mutlu etmek için kafa yorulduğunu görünce daha mutlu olur. Bu yüzden el yapımı hediyelikler her zaman için hayat kurtarır.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ