Web sitemize hoşgeldiniz.

İlaçlama Hakkında Genel Bilgiler

İlaçlama haşere, böcek ve kemirgenlerin verebileceği zararlara karşı profesyonel firmalar tarafından belirli ilaçlarla yapılan bir uygulamadır. İlaçlamanın olumlu etki verebilmesi için doğru bir şekilde ilaçlama yapmak gerekmektedir. İlaçlama yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. İlaçlamanın tam manasıyla etki gösterebilmesi için profesyonel firmalar tarafından yapılması şarttır. Bu nedenle ilaçlama yaptırmak isteyenlerin ilaçlamayı yaptıracakları firmayı iyi araştırmaları ve doğru firmayı tercih etmeleri gerekmektedir.

İlaçlamalar ev için olabileceği gibi fırın, okul, hastane, kreş, restoran, pastane, otel vb. pek çok yer için yapılabilmektedir. İlaçlamalar haşere ve böcek türlerine göre değişmekte ve çeşitlenmektedir. Başlıca ilaçlama yöntemleri şunlardır;

  • Kokulu
  • Kokusuz
  • Jel ilaçlama

Kokusuz ilaçlama: Bu ilaçlama yöntemi daha çok mekânların boşaltılamayacağı büyük mekânlar için kullanılmaktadır. Bu ilaçlama yöntemi pek çok firma tarafından tercih edilmektedir ve adı gibi kokusuz ve zararsızdır. İnsan bünyesine hiçbir yan veya olumsuz bir etkisi yoktur. Bu ilaçlama yapıldığında ortamın boşaltılmasına gerek olmadığı gibi ilaçlama yapılan ortamda herhangi bir önlem almaya da gerek yoktur. Bu ilaçlama sırasında sadece açıkta olan gıdaların üzeri örtülmelidir. İlaçlama yapıldıktan sonra ise ayrıca temizlik yapılmasına gerek yoktur.

Jel İlaçlama: Bu ilaçlama yöntemi tıpkı kokusuz ilaçlama gibi daha çok kapalı ve büyük mekânlarda yapılmaktadır. Püskürtme yöntemi kullanılmaz ve böcek sayısı çok olan yerlerde kullanılır. Bu jel ilacını yiyen böcekler anında ölür ve bu ölen böcekleri başka böcekler gelir yer ve döngü bu şekilde devam ederek gider. Bu durum ise böcek sayısının azalıp yok olmasına neden olur. Jel ilaç kullanmadan önce ve sonra tedbir alınmasına gerek yoktur ve insan sağlığına hiçbir şekilde zarar vermez.

Kokulu İlaçlama: Bu ilaçlama yöntemi diğer ilaçlama yöntemlerine göre daha tehlikelidir. Kokulu olması ve diğer ilaçlama yöntemlerine göre daha etkili olması tehlikeyi artırmaktadır. Daha zor bir şekilde yok olan böcek, haşerelerin öldürülmesi için tercih edilmektedir. İlaçlama esnasında birçok önlem alınmalı açıkta olan yiyeceklerin üstü örtülmeli, gıdalar kapalı ortama alınmalı ve ortam bir süre kapalı tutulduktan sonra iyice havalandırılmalıdır. İlaçlama sonrası ise mutlaka temizlik yapılmalıdır.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ