Web sitemize hoşgeldiniz.

Kendi Kendine Hediye Almak

22 Ocak 2018

Maalesef günümüz yaşam şartları bireyi gitgide daha içe dönük ve yalnız bir hale getiriyor. Çalışma saatlerinin fazla olması, şehirlerin kalabalığı içinde trafikte geçen vakitler de bu süreye eklenince kendimize istediğimi kadar zaman ayıramıyoruz.

Koşuşturma esnasında sevdiklerimizle geçirdiğimiz vakitler de azalıyor, kısıtlı ama güzel bu vakitler sanki kendimize verdiğimiz hediyeler gibi bizi motive edebiliyor.

Kendimizi motive etmek için hediye alabilir miyiz?

Bir hediyelik eşya reyonun önünden geçerken beğendiğiniz bir objeyi sanki başkasına alır gibi paket yaptırmak, kendi kendinize hediye etmek büyük oranda moraliniz yükseltecektir.

Yoğun iş temposunda, sıkıldığınız ve bunaldığınız anlarda tekrar iyi hissetmek için kendi kendinize hediye vermeyi deneyebilirsiniz. İlk bakışta daha yalnız hissetmenize yol açacakmış gibi görünse de size daha önce hediye veren sevdiklerinizi hatırlatacağı için tam tersi bir etki yaratması daha olası.

Hediye almak neden motive eder?

İnsan var oluşu gereği nesnelere anlam yüklemeye yatkındır. Hediyelik eşyalar her ne kadar önemsiz gibi görünse de bizim yüklediğimiz anlamlarla bir değer ifade ederler. Bu durumda, tanısak da tanımasak da bir kişinin bize hediye vermesi ona yüklediğimiz anlam doğrultusunda değerlenir.

Mesela sıradan bir bardak, sevdiğiniz kişi tarafından size verilirse bardağı her kullandığınızda size onu hatırlatır veya sürpriz bir doğum günü kutlamasında size verilen hediyelik eşya o zaman geçirdiğiniz mutlu zamanları anımsatır. Bu gibi durumlar da motivasyonumuzu arttıran hadiselerdir.

Bizi bizden iyi kim tanıyabilir?

Bize verilen hediyelerin tamamını beğenmeyebiliriz ama hediyede önemli olan düşünüldüğünü bilemektir. Kendi kendinize hediye aldığınız zaman ise kutudan çıkacak hediyeyi beğenmeme ihtimaliniz yoktur.

Beğendiğiniz ve ihtiyacınız olan bir şeyi de kendi kendinize hediye edebilirsiniz. Özellikle şartlar gereği sevdiklerinizden uzakta yaşıyorsanız bu tür küçük ayrıntılar hayat kalitenizi de yükseltir.

Kişinin her şeyden önce kendini sevmesi hayata daha olumlu bakmasını sağlayacak bir durumdur. Olumsuz durumların üst üste geldiği sıkıntılı anlarınızda kendinize ufak bir hediye ile sürpriz yapmanız sevdiğiniz bir kişiden hediye almak kadar siz mutlu edecektir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ