Web sitemize hoşgeldiniz.

Kombilerde F4 Hatası

27 Ağustos 2018

Kombilerde sıkça görülen hatalardan biri de F4 hatasıdır. F4 hatası nedir; kombinin gaz yokluğu çekme durumudur. Bir diğer adı ile ateşleme sorunu. Ateşleme sorunu yaşayan kombilerin arıza kodu f4’dür. Dijital kombilerde görülen bir koddur çünkü ledli kombilerde ekran yoktur bunun yerine hatanın olduğu sembolün ışığı yanıp söner.

Aden Kombi F4 Arızası Çözümü

F4 hatası kombilerin sıkça karşılaştığı bir hata kodudur. Bu kod ile karşılaşıldığı zaman yapılması gereken bazı işlemler bulunmaktadır. Bu işlemleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • F4 hatası ile karşılaştığınız zaman ilk olarak ana vanayı kontrol etmeniz gerekmektedir. Ana vananın kapalı olup olmadığını kontrol ettikten sonra diğer işlemlere geçebilirsiniz. Eğer vana kapalı ise vanayı açtıktan sonra ateşleme sorunu ortadan kalkacaktır.
  • F4 hatası ile karşılaştığınız da doğal gaz ile çalışan diğer ev aletlerini (örneğin, ocak) kontrol etmenizde yarar var. Eğer ocağınızdan gaz geliyor ise yine sorun çözülmüştür. Fakat gelmiyor ise yine gaz yok anlamına gelmektedir.
  • Eğer vananın açık olmasına ve doğal gazla çalışan diğer ev aletlerinizin çalışır durumda ise yapmanız gereken son bir işlem var. Hâlâ F4 hatası kombiniz tarafından veriliyor ise resetlemeniz gerekmektedir. Kombinizi resetleme işlemini 3 kere deneyebilirsiniz. 3 kere denedikten sonra kombiniz hâlâ hata veriyor ise Aden servisini aramanız gerekmektedir.

Demirdöküm Aden Kombi F4 Hata Sebepleri

F4 hatasına sebep olan bazı etkenler vardır. Bu etkenleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Demirdöküm kombinizin elektronik kartında problem olabilir ve bu sebeple hata veriyor olabilir.
  • Demirdöküm kombinizde ateşleme ya da gaz elektrodunda sorun olabilir.
  • Demirdöküm marka kombinizin İyonizasyon elektrodunda arıza olabilir ve bu sebeple F4 hatası vermiş olabilir.
  • Demirdöküm kombinizin gaz valfinde problem bulunur ise yine F4 hatası verebilir.

Alarko Kombi F4 Hatası

Alarko kombi F4 hatası sebepleri Demirdöküm Aden kombi ile aynı özellikleri göstermektedir. Alarko kombinin ekranında F4 uyarısı, reset yazısı ya da İngiliz anahtarı görselleri görünebilir. Bu durumda kombiniz hata veriyor demektir. Alarko kombinizi resetlemek için R konumlu düğmeye birkaç kez üst üste basmanız gerekmektedir. Bu şekilde kombinizi resetleyebilirsiniz. Arıza devam eder ise servisi aramanız gerekebilir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ