Web sitemize hoşgeldiniz.

Mesajlar Mahkemede Delil Olur Mu?

14 Temmuz 2018

Cep telefonları dijital dünyanın bir gereği olarak hayatımızın en büyük parçalarından biri olurken, hukuki olarak da başta ceza davaları olmak üzere birçok noktada en büyük delillerden biri olarak kabul edilirken mesajlar mahkemede delil olur mu sorusuna verilecek cevap kesinlikle evettir.

Ne Yapılmalı?

Eğer cep telefonuna gelen mesajlar nedeniyle huzursuzluk ve mağduriyet durumu gerçekleşmişse savcılığı başvurularak suç duyurusunda bulunulabilir. Bu konuda Whatsapp mesajları delil olur mu diye sorulursa, savcılık tarafından delil olarak sayılabilir. Burada soruşturma başlatıldıktan sonra ilgili operatörden rahatsız olunan konuyla alakalı savcılık tarafından mesajın ne zaman gönderildiği sorgulanabilir (tarih ve saat detayı) Ancak mesajın içeriğine ulaşılması şu aşamada mümkün değildir. Burada aslında kişisel verilerin korunması kanunu çerçevesinde adli makamların herhangi bir sebeple önceden alınmış bir telefon izleme ve dinleme kararı dışında şahısların yazışma ve konuşma kayıtlarının operatörlerce kaydedilmesine olanak bulunmamaktadır. Ancak böyle bir durum varsa mahkemede mesaj kayıtları delil olarak sunulabilir.

Mesajların Mağdur Tarafından Kaydedilmesi Çok Önemli

Bu durumda eğer hakaret, tehdit, zarar verme gibi mesaj içeriklerinden dolayı bir mağduriyet oluşmuşsa, mağdurun mesajları silmemesi mahkemede telefon kayıtları delil olur mu sorusunu cevaplayacaktır. Hatta bu mesajların cep telefonu dışında bilgisayar ya da hafıza kartında yedeklenmesi de önem teşkil edebilir. Buradaki başka bir önemli noktanın, bilgisayar uzmanlarınca şahısların cep telefonlarına dışarıdan bağlanılıp başlı başına bir suç da olsa mesaj içeriğinin, mesajın tarih ve saatinin, hatta gönderici numaranın değiştirilmesinin mümkün olduğunun unutulmamasıdır.

Deliller Hukuka Uygun Olmalıdır

Son dönemlerde sıkça görüldüğü üzere boşanma davalarında da cep telefonu kayıtları mahkemede delil olur mu sorusuna da aynı şekilde “delil olarak kullanılabilir” biçimde cevap verilebilir. Ancak her türlü delilin hukuki yollardan elde edilmiş olması gerekecektir. Buradaki tek farklı nokta; eşlerden birinin diğerine yapmış olduğu aşağılama, hakaret, tehdit mesajlarının özel hayatın gizliliğini ihlal etmemesi nedeniyle kullanılmasında bir sakınca bulunmamasıdır. Zaten son dönemlerdeki boşanma davalarının temelinde mesajlar mahkemede delil olur mu düşüncesi gereği mahkemeye sunulan cep telefonu ve internet kayıtları yatmaktadır.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ