Web sitemize hoşgeldiniz.

Organik Tekstil

Yaklaşık 5000 yıllık bir geçmişe sahip olan ve dünyanın en eski sektörlerinden birisi olan tekstil; bitkisel, hayvansal ya da kimyasal liflerin kullanılarak; her türlü giyilebilen ya da dekorasyon açısından önemli olan ürünlerin üretildiği bir alandır. Son yıllarda ortaya çıkan bazı kimyasal maddelerin olumsuz etkisi ile beraber, her alanda olduğu gibi tekstil alanında da organik bir üretim anlayışı ortaya çıkmaya başlamıştır. Organik ürün demek; yetiştirilmesinde ya da oluşturulmasında hiçbir şekilde kimyasal katkı maddelerin kullanılmadığı ve tamamen doğal bir şekilde üretilen ürün anlamına gelmektedir. İnsan ve çevre sağlığı düşünülerek geliştirilen bu kavram, tekstil alanında da organik tekstil adında bir sektörün ortaya çıkmasını sağlamıştır.

Organik tekstil, o konuda yetkili olan kurumlar tarafından sertifikalandırılmış ve organik olan elyaf kullanılarak üretilen ürünleri bünyesinden barındıran tekstil şeklidir. Son dönemde iyiden iyiye artan küresel kirlenme karşısında tüm insanların ve de canlıların hayatı tehlikeli bir döneme girmeye başlamıştır. Bunun neticesinde de çevreye karşı olan bilinç her geçen gün artmaya başlamış ve bu noktada üretime katkı sağlayan firmalar; çevreye karşı daha duyarlı olan ve çevreye zarar vermeyen ürünler üretmeye başlamıştır. Böyle bir ihtiyaçtan dolayı ortaya çıkan organik tekstil, son dönemde büyük bir gelişme göstermiştir. Bu anlamda kendini yenileyen tekstil firmaları, öncelikle hammaddeyi organik bir şekilde elde etmeye çalışmıştır. Bu bağlamda pamuk üreticileri de bilinçlendirilerek, hiçbir kimyasal katkı maddesinin pamuğun ekme, gelişme ve toplanma sürecinde olaya dahil olmaması sağlanmıştır. Böylelikle tamamen doğal bir şekilde üretilen pamuk, sertifikalı bir hale getirilmiş ve daha sonrasında da organik tekstil ürünleri üretmek amacı ile ilgili firmalar tarafından alınıp, işlenmiştir.

Organik tekstil bu yöntem ile giysi konusunda birçok ürünü piyasaya sürmüştür. Bu yöntem ile üretilen ürünler, organik olmayanlara göre her ne kadar pahalı olsalar da, insan sağlığı açısından da bir o kadar güvenilirdir. Yapısında hiçbir kanserojen madde barındırmayan organik tekstil ürünleri, kimyasal bir yapıda olmadığı için son dönemde birçok insan tarafından gönül rahatlığı ile tercih edilmektedir.

Etiketler:

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ