Web sitemize hoşgeldiniz.

Reklam ve Hediyelik Eşya

25 Şubat 2018

Çoğunlukla büyük kuruluş veya firmalar tarafından tercih edilen, eşantiyon şeklinde verilen hediyelik eşyalar da seçimine özen gösterilen ürünlerdir. Kuruluşun, firmanın veya üreticinin ticari ilgi alanına göre belirlediği nesneler seçilebileceği gibi logonun basıldığı ufak objelerde seçilebilir.

Reklam yapmada hediyelik eşyanın etkisi nelerdir?

Genel anlamı ile reklam ürünlerin ve kampanyaların tanıtımlarının yapıldığı alanlardır. Reklamlar kısa tanıtım filmleri, basılı materyaller gibi karşımıza çıkmakta, en önemli etken ise dikkat çekici olmak. Farklı olan, günlük rutin içerisinde kişinin dikkatini çeken reklamlar ürünün satılmasında daha fazla başarı sağlamakta.

Reklamların ticari boyutu göz ardı edilemez bir gerçek. Bu durumda satışlarını arttırmak ve müşteri portföyünü genişletmek isteyen firmalar farklı reklam çeşitlerine de başvuruyor. Eşantiyon hediyelik eşya dağıtmak bu reklam çeşitlerinin başında yer almakta.

Eşantiyon nedir?

Sözlük anlamı; Bir malın özelliklerini göstermek ve tanıtmak için parasız verilen veya gönderilen parçası olarak tanımlansa da eşantiyon reklam sektörünün de gelişmesi sayesinde yeni boyutlar da kazandı.

Yeni açılan veya yeni ürünlerini piyasaya süren firmaların reklam yapmak için kullandıkları bir yöntem olan eşantiyon hediyelik dağıtımı sık sık rastladığımız bir durum.

Eşantiyon hediyelik eşyalar nelerdir?

Çoğunlukla ufak, seri üretime uygun ürünler eşantiyon hediyelikler olarak seçiliyor. Bunlar; anahtarlık, çakmak, defter, kalem gibi ürünler. Bu ürünlerin üzerine firmanın logosu basılıyor ve hedef kitleye dağıtılıyor.

Amacın hediye vermekten çok reklam yapmak olduğu bu tür hediyelik eşyaların seçilmesinde göz önünde bulundurulan kıstaslar hediyenin verilen kişinin işini görebilecek objelerden seçilmesi, kolay taşınır ürünler olduğu söylenebilir.

Eşantiyon hediyelikleri hangi firmalar kullanır?

Türkiye’de özellikle ilaç firmalarının bu tür reklamlar yaptıklarını gözlemlemekteyiz. Yeni çıkan ilacın ismin ve firma logosunun olduğu anahtarlıklar, küçük blok not kâğıtları ve ofiste kullanmaya uygun materyallerin yanı sıra şırınga şeklinde kalemler gibi ürünler hediye olarak verilebiliyor.

İlaç firması örneğinden yola çıkarsak, araba firmalarının arabalara asılabilecek süsler, mutfak ürünleri satan firmaların buzdolabı süsü, beyaz eşya satan firmaların ise ufak saklama kabı veya plastik deterjan kapları gibi hediyeler verdiklerini görüyoruz.

Hediyelik eşyanın sevdiklerimizi mutlu etmenin yanında günümüz şartlarına uygun reklam malzemesi haline geldiğini görmek, ilerisinde nasıl bir dünyada yaşayacağımız konusunda bizleri düşündürüyor.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ