Web sitemize hoşgeldiniz.

Spor Yaparken Beslenme

10 Mayıs 2018

Spor yapmak hem sağlık açısından hem de vücudumuzun forma girmesi açısından oldukça önem taşımaktadır. Yalnız rastgele spor yapılması ve spor yaparken beslenme kurallarını göz ardı etmek birtakım sağlık sorunlarını da yanında getirmektedir. Vücudumuzun hem performansı hem de dayanıklılığının artması doğru beslenme ile mümkündür.

İlk yapılması gereken nokta vücut ağırlığının korunabilmesi için alınan ve harcanan enerji kişiye göre tespit edilmelidir. Çünkü yüksek tempoda spor yapan kişiler eğer yeterli oranda enerji alımı yapmazlarsa bu durumda kişide kilo kaybı olur ve kişinin performansı düşer. Günlük beslenmelerde yağ oranı düşürülmelidir. Fazla yağın yenmesi yağ dokusunun büyümesine neden olur. Bu durum damarlar içinde risk oluştur. Spor yapan kişilerde dolaşım sisteminin sağlığı damarlara bağlı olduğu için bu kişiler kızartmalardan, kıymadan yapılmış kebaplardan, poğaçalardan ve kremalı yiyeceklerden uzak durmalıdır. Kişi, enerji için duyulan karbonhidrat ihtiyacını çoğunluk olarak kuru baklagiller, esmer un, sebze ve meyvelerden sağlamalıdır. Şeker tüketimi azaltılmalı hatta bırakılmalıdır. Rafine şeker ile yapılan her türlü tatlı yemesi bırakılmalıdır. Tuz tüketimi de dikkat edilmesi gereken diğer bir önemli konudur. Fazla tuz tüketimi böbrekleri fazla zorlayacağından dokularda su kaybı meydana gelecektir. Tuz, vücutta şişkinliğe neden olur. Bağırsaklarınızın düzgün bir şekilde çalışması ve kan şekerinizin dengede kalması için posalı yiyeceklere sofranızda ağırlık verin. Spor yaparken beslenmede en önemli besin kaynağı sudur. Kişi gerek antrenmanlarda gerekse yaptığı karşılaşmalarda vücudunun iç ısısı artar ve hissetmeden vücutta su kaybı meydana gelir. Su, dolaşımın sağlanmasında, vücut ısısının dengelenmesi ve besinlerin hücrelere taşınmasında hayati bir rol oynamaktadır. Özellikle sıcak havalarda yeterli miktarda su tüketildiğinden emin olunmalıdır.

Spor yaparken beslenme programı doğru ve yerinde uygulandığı zaman hem vücudumuza hem sağlımıza oldukça büyük fayda sağlayacaktır.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ