Web sitemize hoşgeldiniz.

Tanımadığımız Birine Nasıl Hediye Seçmeli?

1 Mart 2018

İnsanların birbirine hediye vermesi karşıdaki kişiler arası bağı arttıran bir durum. Hediyelik eşya seçmek çoğu zaman incelikli bir iş olarak karşımıza çıkıyor. Eğer hediye alacağımız kişiyi tanıyorsak durum bir nebze daha kolay oluyor. Nelerden hoşlana bileceğini veya ihtiyaçlarını bildiğimiz kişilere hediyelik bir şeyler seçmek tanımadığımız bir kişiye hediye almaktan daha kolay.

Neden tanımadığımız kişilere de hediye alırız? 

Çoğu zaman okul veya ofis ortamlarında karşılaşılan bir durum tanımadığımız kişiye hediye seçmek. Mesela, çok iyi tanımadığımız ama aynı sosyal ortamı paylaştığımız bir kişinin doğum günü olması durumunda ona bir hediye almamız gerekebilir. Belki de yılbaşı gibi özel bir gün vesilesiyle yapılmış olan bir hediye çekişilişi bizi bezer bir müşkül duruma sokabilir.

Tanımadığımız birisine nasıl hediye seçeriz?

Tanımadığımız ya da çok yakın arkadaş olmadığımız kişilere genellikle kullandığı renkler bize bir ipucu olabilir. Seçeceğimiz hediyeyi tercih ettiği renk tonlarından seçmek işimizi kolaylaştıracaktır. Mesela, beğendiği bir renk atkı tanımadığımız bir kişiye alınacak güzel bir hediyedir.

Bunun yanı sıra kullanılan aksesuarlar da bize yardımcı olacak etmenlerden. Örneğin, sade giyinen fazla gösterişli takılar kullanmayan birisine parlak taşlarla bezeli bir takı almak karşıdakinin sözde bir minnettarlık içerisinde olmasına yol açar.

Kişi aldığı hediyelerin beğenilmesini neden ister?

Çoğu kişi yaptığı işler sonucunda takdir görmeyi arzular ki, bu oldukça doğal bir durumdur. Hediyelik seçimi de kendi beğenimizi ve görüş açımızı kattığımız önemli bir eylem. Bu durumda kişi, en başta hediye aldığı kişi olmak üzere hediyeyi gören kişilerin beğenmesini ve onaylamasını ister. Bu sayede alınan hediye sosyal ortamda kişinin kendisini ifade etti bir araca da dönüşür.

Tüm bu durumların yanı sıra verilen hediye tanıyalım veya tanımayalım hediyeyi aldığımız kişi ile aramızda bir bağ oluşturur. Bu bağ uzun süre devam edecek bir arkadaşlığın başlangıcı olabilir. Seçtiniz hediyelerin beğenilmesi ve uzun süre sizi anımsatan hatıralarda yer alması umuduyla.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ