Web sitemize hoşgeldiniz.

Üniversiteyi Kazanma Yolları

Her geçen gün biraz daha yaklaşan ve insanların geleceğini belirleyen üniversite sınavında başarılı olup istediği sonucu elde edebilmek her öğrencinin en büyük hayalidir. Üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerin bu sınavda başarılı olmaları için dikkat etmeleri gereken bazı altın noktalar vardır.
Öncelikli olarak sınava hazırlanan kişi olmak istediği yeri belirleyerek kendine bir hedef koymalı ve bunun için çabalamalıdır, çünkü hayatın her alanında olduğu gibi üniversite sınavında da başarılı olmanın anahtarı çalışmaktır. Öğrenci kendini sıkıntı ve strese sokmadan kendine belirli günlük haftalık çalışma limitleri koyarak ona ulaşmaya çalışmalıdır. Bu süreç içinde bilinmesi gereken en önemli şey de emek vermeden ulaşılamayacak bir hedefin olmayışıdır.
Üniversite sınavı, sınava hazırlanan kişiye büyük bir sorumluluk yüklediği için öğrenci üzerinde baskı hissetmekte ve sürekli stresli bir ruh halinde olmasına sebep olmaktadır. O yüzden öğrencinin ilk olarak bu sınavı kazanamazsa dünyanın sonu gelecekmişçesine düşünmesini önlemek sağlanmalı ve o büyük baskının yarattığı stres biraz olsun azaltılarak daha sakin olunması gerektiğini unutmamalıdır.
Öğrenci kendini sıpa ve havuç diye adlandırılan iki teknikten hangisi daha çok uyuyorsa birini kullanarak motive etmeyi tercih etmelidir. Sıpa tekniği, ders çalışılmadığı takdirde ilerde kendini kötü ve istemediği bir pozisyonda düşünmektir. Havuç tekniği ise, ilerdeki her şeyin tam hayalini kurduğu ve istediği gibi olmasıdır. Bu iki yöntemden hangisi öğrenciye daha çok fayda sağlacaksa bunu belirleyerek bir yol çizmelidir.
Öğrenci bir robot olmadığı için, günlerini sadece çalışarak değil arada kendini ödüllendirerek ve kafasını dağıtarak sosyal hayattan da geri kalmamalıdır.
Kendisine örnek olacak başarılı insanları rol model alarak tavsiye ve tecrübelerinden yararlanmalı ve de aile arkadaş gibi yakın çevrenin manevi desteğini alarak kendine güvenerek hareket etmeyi öğrenmelidir.
İstemek başarmanın yarısıdır sözünü aklından çıkarmadan kendine güvenerek hareket eden her öğrenci üniversiteyi kazanmak için geçen bu zorlu süreci başarıyla atlatıp istediği hedefe ulaşarak tamamlayacaktır.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ