Web sitemize hoşgeldiniz.

Yılbaşı ve Hediyelik Eşyalar

24 Aralık 2017

İçinde yaşadığımız kültür bağlamında kimi kesimler yılbaşı kutlamanın bizim örf ve adetlerimize aykırı olduğu görüşünü öne sürmekteler. Örf adetlerin dini boyutu ele alındığında bu söyleme sahip kişilerin başkasına tahammül etme konusunda başarısız oldukları söylenebilir. Hâlbuki yeni yıl sadece dini boyutu olan bir kutlama değil iyi dilek ve temennilerin olduğu, insanların birbirini düşündüğü dayanışma sağlayan günlerden.

Söz konusu bu dayanışma, yardımlaşmayı ve hediyeleşmeyi de beraberinde getiriyor. Hediyelik eşyaların yılbaşı için özel olarak çeşitlendirildiği bu günlerde sevdiklerimize, arkadaşlarımıza, ailemize verebileceğimiz hediye seçenekleri de artıyor.

Yılbaşı temalı hediyelik eşyalar nelerdir?

Bizim gibi orta kuşak ülkelerinde kış mevsimine denk gelen yeni yıl kutlamaları, dükkânların vitrinlerinden sokaklara taşan eğlence zamanlarıdır. Bu vakitlerde yılbaşı temalı hediyelik ürünlerde piyasa bol miktarda karşımıza çıkıyor.

Bereket getirdiğine inanılan ökse otu kapı süsleri, yılbaşı ağacı süslemek isteyenler için renkli renkli süsler, kış mevsimi olması sebebiyle, çeşitli eldiven, kazak ve çorap çeşitleri karşımıza çıkıyor. Bunların yanı sıra Noel baba veya esas adıyla Santa Claus figürlü ürünler de oldukça fazla.

Santa Claus kimdir?

Esasında Hristiyanlık dininde aziz olduğuna ve çocuklara hediyeler verdiğine inanılan Santa Claus, günümüzde Noel baba adıyla daha yaygın. Dini sembol olması bir yana, Noel baba çocuklar için hediyeleşmenin güzelliği hususunda bir sembol olarak da görülebilir.

Yılbaşı zamanında Noel baba figürlü birçok hediyelik eşyaya rastlıyoruz, ayrıca Noel baba kostümü ve şapkası da oldukça sık görülen hediyelikler arasında yer alıyor.

Yılbaşı hediyelik ürünleri neden çoğunlukla kırmızı tonlarında olur?

Yılbaşı zamanında hediyeliklerde çoğunlukla kırmızı renginin kullanıldığını görüyoruz. Bunun sebebi kırmızının insan bilinçaltına sıcaklığı çağrıştırdığı ve canlandırıcı bir etkisi olduğu için seçilmiş olabileceğini söyleyebiliriz.

Bunun yanı sıra uzun zamandır süre gelen kırmızının şans getireceği inanışı yeni umutlarla girilen yeni yıl için bir dilek görevi de görüyor.

Yılbaşında hediye verme konusunda dikkat edilmesi gereken bir konu

Hediye vermeyi düşündüğümüz kişinin yılbaşını kutlamaya değer görüp görmediği hediye vermemiz veya vermemiz konusunda önemli bir ipucu. Eğer inanışları doğrultusunda yılbaşını kutlamayan birisine bu zamanlarda ve özellikle yılbaşını kutlamak için hediye verirseniz saygısızlık olarak algılanabilir, dikkatli olmanızı tavsiye ederiz.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ