Web sitemize hoşgeldiniz.

Yüzük Hediye Etmenin Anlamı

21 Aralık 2017

Bilindiği gibi birçok kültürde yüzük iki kişi arasındaki bir evlik anlaşmasının sembolü olarak görülüyor. Bu gelenek o kadar eski ve köklü ki birçok dilde de serçe ve orta parmağımız arasında ki parmak yüzük parmağı olarak isimlendirilmiştir.

Sadece bir hediyelik eşya olmayan yüzük önemli anlamlar taşıyan bir sembol de olabiliyor. Bunun yanı sıra bir statü göstergesi olarak kullanılan ve nesilden nesle aktarılan yüzüklerden söz etmekte mümkün.

Evlilik teklif ederken nasıl yüzük seçmeli?

Günümüzde genel olarak evlilik tekliflerinde yüzük hediye etmek ve onu sevilen kişiye ömür boyu bağlı kalacağına dair söz olarak sunmak oldukça yaygın. İşte bu önemli durumda seçilecek oldukça önemli.

Bu zamanlarda çoğunlukla tek taş pırlanta yüzüklerin seçildiğini söylemek mümkün. Hediyenin verildiği kişi gibi tek ve özel olduğun bir sembolü olarak seçildiği söylenebilir. Bu tür yüzükler seri üretimden ziyade el işçiliği ile üretiliyorlar.

Yüzük sadece evlilik teklif edileceği zaman mı hediye olarak seçilir?

Genel yargı bu şekilde olsa da sevdiğimiz, yakın arkadaşlarımıza veya aile bireylerimize de hediyelik olarak verebiliriz. Uzun yıllar hatıra olarak saklanabilecek yüzük aynı zamanda kişinin estetik görünmesini de sağlayan bir hediyedir.

Evlilik dışında yadigâr olarak saklanan, bir sonraki nesle verilen yüzükler de vardır. Bu yüzükler çoğu zaman eski bir nişan yüzüğü veya köklü bir ailenin armasını taşıyan yüzükler olabilir.

Yüzük çeşitleri nelerdir?

Oldukça çeşitli materyallerden üretilen yüzükler çoğunlukla altın, gümüş gibi değerli madenlerden üretilir veya değerli taşlarla süslenir. Bu tür yüzükler çoğunlukla nişan, evlilik gibi özel günler için seçilirler. Tabi bu tür yüzükler pahada daha fazla olabiliyor. Fakat tek yüzük çeşitleri bunlar da değil. Her bütçe için uygun üretilen yüzükler de mevcut.

Bunların yanı sıra plastik, ahşap, metal, bakır hatta kâğıt dahi yüzük üretiminde kullanılabiliyor. Küçük bir kız çocuğunu sevindirmek isterseniz, onun kaybedebileceğini de göz önüne alarak, plastik yüzükler seçebilirsiniz. Kitap okumayı seven tanıdıklarınız içinse metal üzerine monte edilmiş minyatür kitap şeklinde olan yüzükler tercih edebilirsiniz. Otantik ürünler seven arkadaşlarınız içinse ahşaptan üretilen yüzükler oldukça güzel hediye olacaktır.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ