Web sitemize hoşgeldiniz.

Abdülmecid Mezarı Nerede

29 Temmuz 2018

Sultan Abdülmecid olarak da bilinen Abdülmecid 25 Nisan 2823 tarihinde doğduğu, 26 Haziran 1861 yılında öldüğü bilinen Osmanlı padişahıdır. Tanzimat Fermanı’nı ilan ettirmesiyle döneme damgasını vuran Abdülmecid aynı zamanda en çok sayıda oğlu padişahlık yapan Osmanlı padişahıdır. Abdülmecid mezarı nerede sorularına cevap aramak için Yavuz Selim Camii Haziresi’ne bakmanız gerekir.

Abdülmecid Mezarına Nasıl Gidilir?

Abdülmecid mezarı nerede ve nasıl gidilir sorularını yanıtlamak için yapmanız gerekenlerden biri Yavuz Selim Camii’ni bulmaktır. Çünkü padişahın mezarı Sultan Abdülmecid türbesine defnedildi. Sultan Abdülmecid Han ile beraber üç oğlunun da yattığı bu türbe iç kısmı gösterişli olsa da dışarıdan son derece sade gözükmektedir. Abdülmecid sık sık büyük ceddi Yavuz Sultan Selim Han’ı türbesinin olduğu yerde ziyaret ettiği için mezarı burada yer almaktadır. Mezara gitmek için İstanbul Fatih semtine gitmeniz gerekir. Tarihi yarımada olarak bilinen bu semtte, Çemberlitaş mevkiinde türbeyi bulabilirsiniz.

Abdülmecid Nasıl Öldü Ölüm Sebebi Nedir?

Abdülmecid Han neden öldü ve mezarı neden Yavuz Sultan Selim Türbesi içerisinde diye merak ediyorsanız, farklı kaynaklardan bilgi alabilirsiniz. Ancak bilinen Abdülmecid Han’ın hastalıktan öldüğüdür. Sürgündeyken Paris’te büyük bir yalnızlık çektiği ve bu nedenle öldüğü de söylenenler arasındadır. Babası gibi tüberküloza yakalandığı söylenen Abdülmecid ölüm sebebi tüberküloz olarak da bilinmektedir. Ihlamur Kasrı’nda hayata gözlerini kapatan Abdülmecid Han öldüğünde 38 yaşındaydı.

31.Osmanlı padişahı olan Abdülmecid Han, İstanbul’da ölmüş ve mezarı da İstanbul sınırları içerisinde kalmıştır. Babası 2.Mahmud olan padişah, hükümdarlığı süresince pek çok yenilik yapsa da Tanzimat Fermanı’nı ilan ettirmesiyle tanınmıştır. Abdülmecid Han Sadece 38 yıl yaşadığı için yapmayı planladığı diğer ıslahatları gerçekleştiremeden hayata gözlerini kapatmıştır diyebiliriz.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ