Web sitemize hoşgeldiniz.

Ehliyet Numarası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

24 Ağustos 2018

 Ehliyet numarası sorgulama işlemi doğrudan yapılmamaktadır. Bunun yerine ehliyet sorgulama işlemlerinizi başka bir işlem üzerinden yapabilirsiniz. Ehliyetiniz ile ilgili bir sorun yaşayıp numarasına ulaşmak isteyebilirsiniz. Bunun için e-Devlet veya Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) sitesine girmeniz gerekmektedir. Bu yazıda belirtilen iki sorgulama için yapmanız gereken işlemler ve sonuçları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bunun dışındaki trafik işlemleri için Emniyet Genel Müdürlüğü ile Trafik birimlerine ait siteleri ziyaret edebilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden Ehliyet Numarası Sorgulama:

E-Devlet üzerinden doğrudan ehliyet numarası sorgulama işlemi yapılamamaktadır. Başka bir işlem üzerinden ehliyet numaranıza ulaşabilirsiniz. Bu işlemleri yapabilmek için öncelikle e-Devlet’e giriş sağlamalısınız. E-Devlet’e giriş yapmak için yapmanız gereken şey bir e-Devlet şifresi almaktır. E-Devlet şifrenizi herhangi bir PTT şubesinden alabilirsiniz. TC kimlik numaranız ve PTT şubesinden aldığınız şifre ile giriş yapabilirsiniz. PTT şifresi dışında mobil imza, elektronik imza, internet bankacılığı veya TC kimlik kartı ile giriş yapabilirsiniz. E-Devlet’e istediğiniz şekilde giriş yaptıktan sonra arama kutusuna sürücü belgesi yazıp işleminizi seçiniz. Ya da e-Hizmetler’i tıklayınız ve Emniyet Genel Müdürlüğü bölümünde bulunan Sürücü Belgesi ve Şahıslara Yazılan Ceza Sorgulama işlemini seçiniz. Sonra çıkan ekranda “Sorgula” butonunu tıklayınız. Çıkan sonuçta ehliyet numaranızı ve size ait ceza ile borç bilgilerinizi görebilirsiniz.

Emniyet Genel Müdürlüğü Sitesinden Ehliyet Numarası Sorgulama:

Emniyet Genel Müdürlüğü sitesinde de doğrudan ehliyet numaranıza ait bir sorgulama yapamazsanız. E-Devlet sistemine benzer bir şekilde öğrenebilirsiniz. Emniyet Genel Müdürlüğü sitesinde bulunan Trafik Cezası ve Borç Sorgulama seçeneği ile ehliyet numaranıza erişebilirsiniz. Bunun için gerekli olan bilgileriniz ise; isim, soyisim, TC kimlik numara ve doğum yılıdır. Bu bilgileri girdikten sonra borç bilgilerinizle beraber ehliyet numaranızı da görebilirsiniz.

Fakat bu işlemlerin sonucu konusunda bir sıkıntı bulunmaktadır. Çünkü bu sorguyu yapan kişinin bir cezası yoksa sorgulama sonucunda hiçbir şey gözükmeyecektir. Cezanız yoktur ibaresi görülecektir ve ehliyet numaranız bulunmayacaktır. Eğer cezanız veya borcunuz yok ise bu sorgulama ile göremeyeceğiniz ehliyet numaranızı Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı Trafik birimlerine danışmanız gerekmektedir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ